Ajans Başvurusu

Ajans Başvurusu

Nasıl Ajans Başvurusu Yapılır ?

Pek çok insan, çekici ve kazançlı olduğu için model olmak istiyor. Model dünyasında tanınmak isteyebiliyor. Modellik son derece rekabetçidir ve sektör reddedilmeyle doludur, ancak başarılı modeller zamanlarını sevdikleri bir şeyi yaparak harcarlar. Modellik dünyasına girerken ne bekleyeceğinizi bilmek, kendinizi model olmaya hazırlamanıza yardımcı olabilir. Ajans Başvurusu

Modelliğin Temellerinde Ustalaşmak

 1. Sağlıklı olun. Sağlıklı yiyecekler yiyin ve için ve bol miktarda egzersiz yapın. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak, en iyi şekilde görünmenize yardımcı olacaktır.
  • Fitness önemlidir. Özellikle modellerle çalışan bir eğitmenle çalışmayı düşünün. Ona modellik hedeflerinizden ve nasıl görünmek istediğinizden bahsedin ve bu hedefleri destekleyecek özel bir egzersiz rejimi isteyin.
  • Doğru ye. Bazı insanların size söylediklerinin aksine, sağlıklı yiyeceklerin yanı sıra sağlıklı miktarlarda yemek yemelisiniz. Sebzeler, meyveler, kepekli tahıllar, sağlıklı yağlar ve proteinler diyetinizin temellerini oluşturmalıdır. Şekerler, nişastalar, boş karbonhidratlar ve sağlıksız yağlardan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.
  • Bol su içtiğinizden emin olun. Gazlı içeceklerden (diyet gazlı içecekler bile) kaçının ve alkol alımınızı en aza indirin. Ajans Başvurusu
 2. Görünümünüzü koruyun Sağlıklı ve bakımlı görünmeye özen gösterin. Ne giydiğiniz ve kendinizi nasıl taşıdığınız da önemlidir ancak cildinizin ve saçınızın sağlığını destekleyen bir rutininiz olmalıdır.
  • Cildinizi temiz ve parlak tutmaya odaklanın . Sabah ve akşam yüzünüzü yıkayın, haftada bir peeling yapın ve yatmadan önce makyajınızı temizlemeyi unutmayın. Ajans Başvurusu
  • Saçlarınızı parlak ve sağlıklı tutun . Bazı ajanslar ve yöneticiler “doğal görünümü” tercih eder,
 3. Modellik hedeflerinizi vücut tipinizle eşleştirin. Teknik olarak herkes model olabilir. Ancak, belirli gereksinimleri karşılamıyorsanız, elinizdeki iş inanılmaz derecede sınırlı olacaktır veya diğer alanlarda (güvenilirlik, teknik vb.) telafi etmeniz gerekebilir. Ajans Başvurusu
  • Büyük Beden Model : Vücudunuz dolgun ve kıvrımlı ise büyük beden bir model olabilirsiniz.
  • Bir Pist Modeli : Podyumdaki kadınların çoğu en az 178 ve genellikle küçük göğüslüdür. Erkekler
  • Bir Baskı Modeli : Ancak harika bir kişiliğe sahip güzel bir yüz, baskı modelleri için en önemli özelliklerdir.
  • Bir İç Giyim Modeli : Kadınlar için bu, büyük göğüsler ama küçük kalçalar gerektirir. Erkekler için bu, geniş omuzlar ama ince belli gerektirir.
  • Alternatif Bir Model : Bazı ajanslar alternatif modeller kiralar: güzellik, boy ve kilo gibi endüstri “standartlarına” uymayan modeller. Ek olarak, üzerinde çalıştığınız belirli bir tutku veya nedene sahip olmak, “endüstri standartlarına uymayan” bir gövde özelliği nedeniyle kapanabilecek kapıları açmanıza yardımcı olabilir. 
  • Diğer Modellik Türleri : Yüz veya vücut tanımlarından herhangi birine uymuyorsanız, belki ayak, saç veya el modeli olabilirsiniz.
 4. Durumsal Modellik düşünün. Pistlerin veya dergilerin sizin için uygun bir yer olmadığını düşünüyorsanız, diğer modellik türlerine bakın. Şirketler, özel etkinlikler için veya belirli ürünleri tanıtmak için modeller kullanır. Bu modellik işleri için vücut tipinde daha az kısıtlama ve kişiliğe daha fazla vurgu vardır. Ajans Başvurusu
  • Bir Promosyon Modeli : Bazı şirketler, müşteri tabanlarının, markalarını tanıtmak için genellikle çekici kişilikleri olan çekici modellerle doğrudan etkileşime girmesini ister. Bu modelleri yiyecek, likör veya yeni ürünler gibi şeylerin tanıtımını yapan marketlerde, etkinliklerde veya kulüplerde görebilirsiniz.
  • Bir Spokesmodel : Spokesmodels, belirli bir marka ile tutarlı bir şekilde ilişkilendirilmek üzere işe alınır. Popüler düşüncenin aksine, sözcü modeller her zaman markayı sözlü olarak tanıtmak zorunda değildir.
  • Bir Fuar Modeli : Bu tür bir model, şirketler veya markalar tarafından bir fuar çadırında veya standında katılımcılara reklam vermek için kiralanır. Bu modeller genellikle şirket tarafından istihdam edilmez, ancak etkinlik için “serbest” modeller olarak işe alınır.
 5. Görünüşünüzü” düşünün. Ajans Başvurusu
 6. Kendinizi sektör hakkında eğitin. modellik hakkında kitaplar, bloglar ve makaleler okuyarak mümkün olduğunca çok şey öğrenin. Kaliteli kılavuzlar, makaleler ve kitaplar okumak, önemli becerileri geliştirmenize (poz verme ve duruş gibi) ve endüstrinin nasıl çalıştığını (bir temsilcinin nasıl bulunacağı gibi) daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.
  • Ayrıca dergiler ve moda şovları gibi yüksek profilli yerlere model yerleştiren saygın ajansları araştırın. Ajans Başvurusu
 7. Zor bir yola hazır olun. Modellik dünyası güzel yüzlerle dolu. İyi görünmek, model olarak başarıya eşit değildir. Modellik işi sadece harika görünmekle ilgili değildir; sadece bir şans elde etmek için belirli işlerin ihtiyacına uymanız gerekir. Modellik sadece benzersiz görünüm ve özellikler taşıyan ciddi insanlar içindir. Günümüz dünyasında model olmaya çalışan çok fazla insan olduğu için sektöre girmek çok zor. Başarı ancak sabır ve azim ile gelecektir. v
 8. Utangaç olmayın. Kendinizi tanıtmanız ve öne çıkıp yeteneklerinizi kanıtlamanız için fırsatlar aramanız gerekecek. Geride durmak ve “kibar” olmak sizi gideceğiniz yere götürmez. Kendiniz olun, kişiliğinizin parlamasına izin verin ve kendinden emin bir tavır sergileyin. Modellik çoğu zaman oyunculuk becerisi de gerektirir! Ajans Başvurusu

Portföyleri ve Ajansları Anlama

 1. Portföyünüz için fotoğraf çekin. Profesyonel görünümlü fotoğraflar eklemelisiniz: çok fazla makyaj yapmadan ve sade bir arka plan üzerinde yakın çekimleriniz. Fotoğraflarda dikkatiniz çok dağılmadan güzel doğal ışıkta (ancak doğrudan güneş ışığında değil) çekmelisiniz. Bunlar, ajansların size ham bir durumda bakması içindir. Ajans Başvurusu
  • Bir portföyde iletişim kurmanın en önemli yanı, bir dizi “karakter” ve görünüm sunabilmenizdir.
 2. Bazı profesyonel fotoğraflar çektirmeyi düşünün. Profesyonel fotoğrafçılık pahalı olsa da, unutulmakla röportaj yapmak arasındaki farkı yaratabilir. Profesyonel fotoğrafçılığı kariyerinize değerli bir yatırım olarak düşünün!
  • En sevdiğiniz profesyonel çekimleri 8×10’lara yazdırın. Bunları, bir röportajdan önce veya sonra bir fotoğraf bırakmanızın istenmesi durumunda saklayın.
  • Yeterince iyi profesyonel fotoğrafınız varsa, bunları bir portföy halinde derlemeyi düşünün. Bu portföyü dökümlere veya ajanslara yanınızda getirin.
 3. Ölçümlerinizi yapın ve istatistiklerinizi bilin. Bu bilgi, model ajanslarının sizi yerleştirmesine yardımcı olabilir. Bir ajansla veya potansiyel bir müşteriyle konuşurken, kafanızın üst kısmındaki bilgileri bilmek profesyonel görünmenize yardımcı olacaktır.
  • Bilmeniz gereken en temel ölçüler boyunuz, kilonuz ve ayakkabı numaranızdır.
  • Ayrıca elbise bedeni, kalça, bel, göğüs/büstü gibi giyim ölçülerinizi de bilmelisiniz.
  • Kişisel istatistikleriniz saç rengi, göz rengi ve ten rengi gibi bilgileri içerir.
 4. Bir mankenlik ajansını ziyaret edin. Hemen hemen her büyük şehirde birden fazla mankenlik ajansı vardır ve hemen hemen her ajansın yeni yetenekler aradıkları “açık çağrılar” vardır.
  • Fotoğraflarınızı ve/veya port folyonuzu getirin. (Doğru) ölçümlerinizin de olduğundan emin olun.
  • Açık çağrı görüşmesi sırasında bir vesikalık fotoğraf veya diğer fotoğraflar için yürümeniz veya poz vermeniz istenebilir.
  • Bir ajans sizi reddederse, cesaretiniz kırılmasın; Genellikle bir ajans çok çeşitli modeller arar, bu nedenle şu anda onların model yelpazesine uymayabilirsiniz.
  • Ajansın tam olarak ne istediğini araştırın ve gönderin. Bazen insanlar, ajansın kullanabileceklerini değil, göndermek istediklerini gönderir.
 5. Dolandırıcılıklara karşı dikkatli olun. Açık bir görüşme veya görüşmeden önce bir modellik ajansının itibarını araştırmaya çalışın. Çok fazla insan işi bilmiyor ve sonunda dolandırılıyor.
  • Hiçbir ajans sizinle buluşurken sizden para istememelidir. Ajans, modellik yaptığınızda sizden bir komisyon alacak, ancak başvuru ücreti almamalı. Herhangi bir iş yapmadan önce sizden para isterlerse, uzaklaşın.
Ajans Başvurusu
Ajans Başvurusu
Ajans Başvurusu
Ajans Başvurusu

Comments are closed.

Your Comments

Bizi Takip Edin